Oslo Business Region på Arendalsuka 2025

Shutterstock 1861975831 smaller

Published by Oslo Business Region, 23 June 2025

Vi gleder oss til Arendalsuka i august der Oslo Business Region skal ha tre arrangementer. Vi vil blant annet snakke om mulighetene for Oslo, hvordan vi kan styrke næringslivet ytterligere, og vår internasjonale posisjon i stor konkurranse med andre byer og land.

Mandag 11. august kl. 13.45–13.45: Er Norge en “dark horse” i den globale økonomien?

Sted: Impact Hub Agder, 4 min gange fra Pollen.

Vi diskuterer om Norge er en ukjent utfordrer internasjonalt og hvordan vi skal tiltrekke oss internasjonale investeringer, talenter og besøkende i en tid med stor global konkurranse. Hvilken rolle kan hovedstaden Oslo ta om vi gjør ting riktig, og hva er potensialet for resten av landet? Hør fra ledere på tvers av sektorer:

Medvirkende er

  • Siw Andersen, Daglig leder Oslo Business Region: Posisjonerer hovedstaden som global aktør og motor for nasjonale investeringer, næringsliv og talenter. (Ordstyrer)

  • Ketil Widerberg, Daglig leder, Oslo Cancer Cluster: Representerer internasjonale gjennomslagskraft innen medisinsk innovasjon.

  • Joachim Westher Andersen, Leder knutepunktutvikling OSL, Avinor: Gir innsikt i luftfartens rolle for globale forbindelser og vekst.

  • Karl Liapunov, Head of Energy, StartupLab: Viser hvordan vi kan lede an i grønn omstilling med globale energiløsninger.


Les mer her og lagre i ditt eget Arendalsukaprogram.

Mandag 11. august kl. 14.00-14.45: Bærekraft, konkurransekraft og global relevans - Hva krever framtiden av oss nå?

Sted: Impact Hub Agder, 4 min gange fra Pollen.

Bli med på en diskusjon om hvordan vi skaper gode steder å leve, besøke og bygge bedrift. Hvor er vi nå, hva kan vi lære, og hva vil vi oppnå?

Medvirkende er

  • Siw Andersen, administrerende direktør Oslo Business Region: Vi tar pulsen på ambisjoner og strategisk retning for å bygge en hovedstad som bidrar til å skape en nasjon for fremtiden (Ordstyrer)

  • Ishita Barua, forfatter med doktorgrad i kunstig intelligens i medisin, Universitetet i Agder - kåret til en av Norges 50 fremste Tech-kvinner: Vi er ikke Silicon Valley; hvordan bygge bedrift når du ikke er en “tech bro” og ikke vil bli det heller?

  • Yngve Kveine, direktør - Næringsliv- og samfunnskontakt, BI med over 10 års erfaring i nettopp dette arbeidet. Hvordan kan vi tiltrekke oss globale talenter i sterk konkurranse med Norden og andre land?"

  • Tone Hansen, direktør, Munchmuseet: Som en av våre største merkevarer, hvordan sikrer vi at neste generasjon også lar seg engasjere?

Les mer her og lagre i ditt eget Arendalsukaprogram.

Onsdag 13. august, kl 15.00-15.45: Status Oslo: Synlighet i en global konkurranse

Sted: Østregate 5

Norge konkurrerer globalt om talenter, investeringer og besøkende – på samme arena som våre nordiske naboer. Skal vi lykkes med å styrke næringslivet og sikre bærekraftig velferd fremover, må vi også styrke vår synlighet og tiltrekningskraft. Her spiller både Oslo og Norge som merkevarer en nøkkelrolle.

Økt konkurransekraft henger sammen med en sterk merkevare. I denne sesjonen ser vi nærmere på hvordan merkevaren Oslo ligger an i forhold til andre byer som Stockholm og København – og hvordan hovedstaden kan bidra til å løfte hele Norges internasjonale profil.

Med ferske funn fra Oslo: State of the City 2025 tar vi diskusjonen om hva som kreves for å bygge global synlighet i fellesskap. Vi viser hvordan man kan måle attraktivitet, identifisere styrker og jobbe strategisk med steder og synlighet. Vi diskuterer hvordan sterke merkevarer som Nobel og Fuglen bruker sted som virkemiddel i sitt internasjonale arbeid. Vi dykker også ned i hvordan Visit Oslos kampanje «Is it even a city?» gikk fra strategi til viral effekt – og spør: Hva kan andre steder og virksomheter lære av dette?

Arrangementet er relevant for alle som er opptatt av hvordan steder bygger attraktivitet – og hvordan vi sammen kan gjøre vårt næringsliv, aktiviteter og steder mer synlig, relevant og ettertraktet i verden. Les mer her og lagre i ditt eget Arendalsukaprogram.

Medvirkende er

  • Siw Andersen - Administrerende direktør, Oslo Business Region (Ordstyrer)

  • Andrea Nylund - City Innovation Lead, Oslo Business Region

  • Einar Kleppe Holthe - Administrerende direktør, Natural State

  • Thea Gunnes - Leder kommunikasjon & marked, VisitOslo

  • Kim Reksten Grønneberg - direktør for kommunikasjon og markedsføring, Nobels Fredssenter

Hva er status, Oslo?

Hovedstaden er ofte i rampelyset, men likevel er det sjelden at hovedstaden selv kommer til orde. Under Oslodagen retter vi blikket innover, utover og fremover – for å forstå utfordringene, vise løsningene og sette Oslos virkelighet på dagsorden – og videreformidle hovedstadens lærdommer. Oslo Business Region er samarbeidspartner på Oslodagen 2025 i regi av Oslo Handelsstands Forening sammen med VisitOSLO, Oslo kommune, Hovedorganisasjonen Virke, NHO Reiseliv, og OMA.

I Arendal fra Oslo Business Region møter du

Andrea Nylund, Lene Lyck Fasting and Siw Andersen. Sees der!

Kontakt